Ar reikia gelbėti mažus knygynus?

photo: Elsie esq.

 

Radome straipsnį su labai įdomia informacija. Jei mano, kad Lietuvoje su fiziniais knygynais kitaip – išvardinkite kiek žinote ne Pegasų ir Vagų  :)

 

Kaip išgelbėti knygyną?

Nepriklausomiems mažiems knygynams atėjo liūdnos dienos. Tiek JAV, tiek Europoje jie užsidaro vienas po kito.

<…>

Nieko nuostabaus, kad kai kurios šalys ėmėsi knygynų išsaugojimo politikos. Geriausiai tai veikia Prancūzijoje. Paryžiuje knygynai valstybės imti saugoti jau prieš trisdešimt metų. Nebyliu susitarimu jie laikomi tokiu pačiu visuomenei priklausančiu viešu patogumu kaip muziejai ar parkai. Nederėtų pamiršti ir jau kronikose minėto Lango įstatymo, priimto 1981-aisiais, kuriuo visoje Prancūzijoje nustatytos fiksuotos knygų kainos.

Panašų įstatymą prieš mėnesį priėmė ir Izraelio vyriausybė, bandydama išgelbėti nepriklausomus knygynus nuo  juos smaugiančių knygynų tinklų. „Mes turime pasipriešinti agresyvioms, šiurkščioms ir nekultūringoms gaujoms – dviem didiesiems knygynų tinklams,“ – pareiškė vienas iš šio įstatymo iniciatorių, garsus Izraelio rašytojas Meiras Shalevas.

Paryžiuje nepriklausomiems knygynams siūlomos subsidijos, o miesto planavimo agentūra Semaeste kartu su miesto valdžia rezervuoja ir už mažesnę kainą nuomoja komercines erdves knygynams, taip norėdama išsaugoti kultūrinę įvairovę ir literatūrinę tradiciją. Subsidijas gauna ir nepriklausomi Šanchajaus knygynai, taip pat ketina pasielgti ir Taivano sostinė Taipėjus.

JAV nepriklausomus knygynus pavyksta išsaugoti daugiausia vietinių bendruomenių pastangomis. Apie fiksuotas knygų kainas šioje šalyje negali būti nė kalbos. Tad greičiausiai Amerikos knygynus teks gelbėti tik privačiai iniciatyvai, patiems leidėjams ir tuo susidomėjusiems verslininkams.

Marius Burokas, bernardinai.lt

Panašūs įrašai:

Leave a Reply